Proč některá kasina dosud nepožádala o licenci?

Spolu s novým loterijním zákonem se počet online kasin a sázkových společností na území ČR podstatně snížil. Jestli to k něčemu vede, je otázkou. Kdo chce totiž hrát, cestu si najde. Gambleři se prostě jen přesunou do jiného kasina, nebo obejdou zákon. Získat IP adresu, na níž není poznat, že je z České republiky, není až tak složité.

S celým zákonem to bylo od začátku podivné. Nejdříve nebylo vůbec jasné, jak o licenci vlastně požádat. Pak přišly do kasin e-maily od ministerstva financí, v nichž se hrozilo pokutou až ve výši 50 milionů za to, že budou své služby dále nabízet českým hráčům. Některá kasina se zalekla rovnou a své působení na našem trhu úplně ukončila. Další o licenci zažádala.

Kritérií k získání licence není zrovna málo

Aby kasino mohlo získat licenci, musí se jednat o akciovou společnost se sídlem na území ČR. Veškeré akcie musí znít na její jméno, kapitál musí činit aspoň 30 milionů korun. Na zvláštní účet je potřeba složit jistotu ve výši dvacet milionů, nakládat se s ní může až po souhlasu ministerstva. Provozovatel je navíc povinen odvádět část výtěžku na veřejně prospěšné účely. Ono vlastně není vůbec divu, že to spousta společností vzdala.

Mezi odpadlíky najdete i známá jména

Licenci v ČR nevlastní i spousta známých společností, které byly ještě před několika lety prakticky synonymem pro online hazard. Působení na našem území ukončily například společnosti Betsafe, Bet365 či Unibet. Ten to okomentoval moc pěkně slovy, že chce svým zákazníkům zajistit co možná nejlepší herní zážitek. Vzhledem k regulacím to v ČR nejde, a tak zde své služby raději vůbec nebude nabízet.

Hráči celou situaci řeší různě. Vystupovat pod zahraniční IP adresou není až tolik složité, takže kdo chce, cestu si do kasina bez licence stejně najde. Nejjednodušší ale je naučit se hrát u nějaké nové společnosti. Seznam těch povolených je k nahlédnutí na webu Ministerstva financí České republiky.