Půjčka s ručitelem: Jaké jsou její výhody i nevýhody?

K půjčce s ručitelem se často uchylují osoby, které by na běžný úvěr nedosáhli – ať už kvůli špatnému úvěrovému skóre nebo nedostatečné finanční historii. Ručitel se zaváže, že v případě nesplácení dluhu z vaší strany, dluh splatí. Jaké jsou kladné, a naopak stinné stránky půjčky s ručitelem a jaké jsou možné alternativy?

Půjčky s ručitelem představují možnost pro ty, pro které je obtížné získat půjčku. Ručitel – často rodinný příslušník nebo blízký přítel – funguje jako záchranná síť pro vašeho věřitele. Pokud nesplácíte, ručitel bude zodpovědný za splácení půjčky.

Kdo se nejčastěji uchyluje k půjčce s ručitelem?

Půjčku s ručitelem často volí osoby, kterým byla zamítnuta žádost o úvěr. Důvodů zamítnutí ze strany banky může být hned několik. Často se jedná o nemožnost ručit nemovitostí, špatné úvěrové skóre, nebo skutečnost, že si člověk ještě žádné skóre nevybudoval.

Běžná banka půjčky s ručitelem nenabízí

Komerční banky na českém trhu svým klientům obecně půjčku s ručitelem nenabídnou. Je to proto, že půjčky s ručitelem mohou být považovány za „rizikové“. Tento typ půjčky však lze sjednat s nebankovním poskytovatelem – při jeho výběru je však vybírat z renomovaných společností s dlouholetým působením na trhu.

Nebankovní poskytovatelé také nabízejí alternativy k půjčce s věřitelem, jako je například půjčka bez doložení příjmů a další typy nebankovních půjček vhodných i pro osoby, které nedosáhli na běžný úvěr.  

Kdo se může stát ručitelem půjčky?

Ručitelem půjčky může být téměř kdokoli, pokud splňuje věkové požadavky (minimální věk je 18 let), má trvalý pobyt na území České republiky, má dobrou úvěrovou historii a je finančně stabilní (souhlasí se zástavou své nemovitosti). Může se jednat o rodinného příslušníka, přítele, nebo dokonce blízkého kolegu z práce.

Rovněž by to měl být někdo, komu dlužník důvěřuje a s kým se mu dobře diskutuje o svých financích. Partneři nemusí být akceptováni, zejména pokud jste finančně propojeni, například sdílíte společný bankovní účet, ale zde bude záviset na konkrétních požadavcích poskytovatele.

Výhody a nevýhody půjček s ručitelem

Než se pustíte do půjčky s ručitelem, je dobré zvážit její potenciální výhody i nevýhody. Pro dlužníka mohou být výhody a nevýhody půjčky s ručitelem následující:

Výhody                                                                                                   

  • Představuje možnost, jak čerpat peníze z úvěru i v případě, že máte špatnou úvěrovou historii a je pro vás problém získat standardní půjčku od běžné banky.
  • Jestliže budete řádně plnit splátky, může vám pomoci vybudovat si úvěrovou historii a časem zlepšit vaše úvěrové skóre.

Nevýhody                             

  • Váš ručitel musí mít dobrou úvěrovou historii a zaručit se nemovitostí, o kterou může v případě nesplácení z vaší strany přijít.
  • V případě, že nebudete půjčku řádně splácet, pravděpodobně to bude mít negativní dopad na váš osobní vztah s ručitelem.
  • Ve srovnání s některými jinými typy půjček mohou mít půjčky s ručitelem vysoké úrokové sazby, které výrazně převyšují sazby nabízené dlužníkům s dobrou bonitou.

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/web/virtuals/306316/virtual/www/domains/recenze-hodnoceni.cz/wp-content/plugins/seo-ultimate/includes/jlfunctions/arr.php on line 64